X
تبلیغات
زولا
چهارشنبه 10 بهمن‌ماه سال 1386
نبرد خونین شیعه- سنی در فیلم دانمارکی

 

"به سلامت برو ای حمیل" نام فیلمی است که در کشور دانمارک توسط یک کارگردان عرب تبار تهیه شده است. موضوع اصلی این فیلم فتنه انگیزی درباره ادعای نبرد شیعیان و اهل سنت است.

به گزارش ایلاف، این فیلم نبردی خونین میان شیعیان و سنی‌ها را به تصویر می‌کشد. فیلم سینمایی مذکور برای شرکت در یک مسابقه رسمی، به جشنواره بین‌المللی فیلم "روتردام" که در کشور هلند برگزار می‌شود، ارسال شده و به نمایش درآمد.
"عمر شرقاوی" متولد دانمارک، کارگردان این فیلم جنجال‌برانگیز است. پدر وی فلسطینی و مادرش دانمارکیست. او برای طبیعی‌تر نشان دادن فیلمش از برخی بازیگران عرب غیرسرشناس که در کشور دانمارک اقامت دارند، استفاده کرده است.
"شرقاوی" پس از اینکه فیلمی را که ساخته غیرطایفه‌ای و بی‌طرف خواند، در مورد فیلمش گفت: این فیلم برای فهماندن اختلافات تاریخی موجود میان مذاهب مختلف اسلامی به اعراب افراطی، مهم است.
سازندگان فیلم اعلام کرده اند که این اولین فیلم سینمایی است که در این زمینه ساخته شده و به رغم اینکه این اولین فیلم این کارگردان بوده اما موفقیت چشمگیری بدست آورده است.

حوادث این فیلم جنگی در دانمارک اتفاق افتاده و موضوع فیلم در مورد شیعیان و سنی‌های مقیم این کشور است. در این فیلم، ابتدا برخی اختلافات موجود میان مسلمانان به نمایش درآمده و سپس نشان داده می‌شود که پیروان هر طرف چگونه به انتقام‌گیری و کشتن یکدیگر می‌پردازند.
عنصر خشونت در این فیلم به قدری پررنگ است که آزار و انتقام‌گیریهای جسمانی را به نمایش می‌گذارد و نشان می‌دهد که چگونه پیروان این دو مذهب خون یکدیگر را بر زمین می‌ریزند.
با این حال، این فیلم به دور از نظارت مسلمانان و در یک منطقه غیر اسلامی ساخته شده است. همچنین اصطلاحات بد و فحاشی بسیاری را از زبان پیروان دو طائفه به نمایش گذاشته شده و علاوه بر آن نیز برخی القاب قدیمی و ناپسند مانند "نواصب" و "روافض" که به ترتیب برای سنی‌ها و شیعیان به کار می‌رفته، مورد استفاده قرار داده می‌شود.

در برخی بخشهای این فیلم، پیروان دو مذهب اصطلاح "کافر" را برای یکدیگر به کار می‌برند و به گفته برخی از افرادی که فیلم را دیده‌اند، در برخی از قسمت‌های آن نیز از اصطلاحات بسیار رکیک شرم‌آور استفاده شده است.
برگزارکنندگان این جشنواره اعلام کردند که این فیلم به شدت مورد استقبال تماشاچیان و شهروندان هلندی قرار گرفته است.
گفتنی است بسیاری از مسلمانان و اعراب مقیم هلند از تولید و پخش این فیلم ابراز نارضایتی و خشم کردند.
"کامل حسین" یک عراقی مقیم هلند است. وی در این مورد می‌گوید: در این فیلم از موضوعی حساس که باید با آن بسیار آرام برخورد کنیم، سوء‌استفاده شده است و تنها هدف این مسأله، سودجویی کارگردان و تهیه‌کننده آن است.
"منتهی صالح" از دیگر عراقیان مقیم هلند است. وی در این مورد می‌گوید: این فیلم با تکیه بر اوضاع بحرانی عراق و برخی اختلافات موجود میان پیروان این دو مذهب در عراق که اصلا واقعیت هم ندارد، به دنبال سودجویی است و دلیل این مساله آن است که می‌بینیم عراقی‌های پیرو این دو مذهب در کشورهای دیگر و حتی در هلند، هیچ‌گونه مشکلی با یکدیگر ندارند.

در یکی از صحنه‌های این فیلم که خشم بینندگان مسلمان را به شدت برانگیخت نشان می‌دهد که تعدادی از مسلمانان حاضر به ورود به یکی از مساجد نمی‌شوند و علت این مساله آنست که مسجد به پیروان مذهب دیگر اختصاص دارد.
"ثائر احمد" از عراقیان مقیم شهر "روتردام" در کشور هلند است. وی پس از اینکه این فیلم را دروغین خواند، می‌گوید: من بارها به دانمارک سفر کرده‌ام و اصلا مسلمانان این کشور به هیچ وجه چنین رفتارهایی نسبت به یکدیگر ندارند.

منبع:http://abna.ir